O přepočítávání vzorku
Tento článek částečně slouží jako pomůcka pro online kalkulačku, kterou jsem vyslala spolu s mým mužem do světa internetu už před nějakým časem. Vysvětluje princip, na kterém funguje – a co vám neřekne – a proč vám dá stejnou odpověď, jako když si to hodíte na papír. (Částečnou motivací je fakt, že jsem se už setkala s tím, že ji někdo označil za téměř magický postup, aby v druhé větě doporučil naprosto stejnou metodu výpočtu. Nevadí, já k ní toho tehdy tolik nevměstnala a sama rozumím tomu, že pokud nevím, jak to počítá, dost pravděpodobně to nevyužiju.)
Přepočítávání vzorku. Z nějakého neznámého důvodu mám dojem, že tohle spoustu pletařek děsí. Dotazy se opakují, i když to nemusí být vůbec záludné či náročné. Přitom už jen samotné upletení vzorku je prvním krokem k tomu, aby se vše vydařilo, vyšlo a správně sedělo.
Samotný přepočet bych rozdělila do 2 rozdílných sekcí.
První je čistá matematika – konkrétně trojčlenka. Máte počet ok na 10 cm, má vám vyjít jiný počet na 10 cm. Chcete dosáhnout stejné velikosti. 10 cm je opakující se údaj, který nemusíte moc uvažovat (nebo obecně stejný rozměr, na kterém uvažujete počet ok). Zbytek už jsou ty úlohy na nepřímou úměru, které se obvykle zadávají přes něčí práci. Zde za vás pracuje ten počet ok – když vám jich na daný rozměr vyjde méně, výsledná velikost bude větší (máte efektivnější oka, stačí jich méně, v ekvivalentu práce je Aran výkonný pracant). Když se místo toho rozhodnete pro Fingering, který je pomalejší a na vzorek potřebujete více ok, výsledná velikost bude menší.
Pokud výpočet uvažujete přes počet ok (a ne přes centimetry), jedná se zase o přímou úměru. To se může zdát zdánlivě nelogické (menší počet ok vám ve výsledku vyleze na větší velikost), ale je třeba uvažovat, že oka zde nejsou stejná – méně ok na 10 cm jednoduše znamená, že jsou širší. 20 ok na 10 cm znamená šířku oka 0,5 cm, 25 ok na 10 cm potom šířku 0,4 cm. Když to vynásobíte stejným počtem ok, dostanete výsledný rozměr.
Samozřejmě, k přepočtu je vhodné znát nějakou rozumnou míru – třeba rozměr přes prsa. Nebo počet ok v tom místě. Je to vlastně jedno – protože daný výsledný rozměr je jen přepočtený přes vzorek návodu (pokud uvažujete rozměr například svetru a ne sebe – to se může lišit v závislosti na volbě volnosti).
A když jste líní jako já, napíšete si na to vzoreček do Excelu. Který mi manžel tedy převedl na tabulku na web, kterou můžete použít zde (a ušetřený čas využít k pletení). A pokud vás to třeba mate, můžete se podívat ještě na názorný postup výpočtu:
Jenže pak je ještě ta druhá část. A to, že ani když si vzorek správně přepočtete, nemusí znamenat, že se výsledek povede dle očekávání. Jednak je třeba mít na paměti, že vzorek je 2D a z pochopitelných důvodů pro obvod přepočtete jen počet ok. Ale i počet řad na 10 cm se může dost lišit a může dělat neplechu. I ten jde samozřejmě přepočíst naprosto stejným způsobem (jen místo ok zadáte řady), nicméně z mé skromné zkušenosti vám hrozí větší problémy se vzorem – přidávání, jeho délka, tvar,… Uklidňující na tom je, že toto číslo se podle mé skromné zkušenosti zas tolik výrazně neliší. Nicméně je třeba si uvědomit tuto hrozbu, pracovat s tím (třeba si to sedlo fakt přeměřit a vyzkoušet) a nebýt překvapen.
Podobným způsobem se může jednat o věci typu vzor, finální vzhled, cokoliv. Matematická část může do určité míry fungovat a je skvělá, ale nelze zaručit stoprocentní úspěch, zvlášť pokud se jedná o výrazné odchylky ve vzorku.
Zároveň je totiž třeba si uvědomit, že přepočet se hodí, i když se vám vzorek liší jen o 1 oko. To vám pravděpodobně nic moc neudělá se vzorem, ale může udělat mnohé ve velikosti, zvláště pokud se pohybujete u nějakého těsného modelu. Příklad – máte vzorek návodu 23 ok na 10 cm. Upletete vzorek 24 ok na 10 cm. Chcete uplést dejme tomu jednu z menších velikostí – obvod přes prsa 90 cm. Jenže když to upletete s vaším vzorkem, hned je to 86,3 cm. To se vám může ztratit v případě, kdy má návod třeba positive ease 10 – 15 cm, ale zkuste to udělat u něčeho, co je psané třeba pro ease 0 – 5 cm. Ani ten samotný přepočet neznamená, že nutně změníte velikost – ale může vám to dát lepší představu, jak vám to nejspíš* vyjde. Nebo pomoci, když se rozhodujete mezi dvěma velikostmi.
*Občas někdo bojuje s tím, že vzorek vyšel hezky, výsledek trochu hůře, což může být ovlivněno způsobem pletení, velikostí vzorků a pravděpodobně i počasím a náladou bohů. U přízí, se kterými pletu častěji, se mi osvědčilo znovu přeměřit vzorek z již hotového projektu a použít to jako výchozí bod pro další projekt.
0 komentářů